3.9 C
Prague
4.12.2022
Bydlení

Oblečte starý beton do nového šatu

Nelíbí se vám pohled na vaši zašlou betonovou podlahu? Nemusíte ji hned maskovat obkladem, je i jednodušší řešení.

Panelákový balkón, schodiště rodinného domu, stará vykachličkovaných koupelna a podlaha v dílně či kotelně – všechny mají cosi společného. Po letech používání začíná být jasné, že beton ze kterého jsou zhotoveny nevypadá nejlépe. Ačkoliv by se patřilo obnovit jejich zašlou slávu dlažbou nebo dřevěným obkladem, přece jen se nám do takové investice příliš nechce.

Co byste řekli na řešení, které se obejde bez velkých výdajů a placení řemeslníků? Pokud jste dosud nepomýšľali k použití barvy, pokuste se s námi nahlédnout do starého rodinného domu, kde se většina oprav odbaví štětcem nebo válečkem v ruce. Dnes už není pravidlem, že každé natírání nese trpkost zápachu a dlouhého vyčkávání na zaschnutí barvy.

Schody, které vyšly z módy
Lze jej máte ve svém rodinném domku i vy. Schodiště z broušeného betonu nevypadá vábně. Zažloutlé, s nejasnou kresbou drobných kamínků připomíná více zanedbanou budovu státního úřadu nebo kasáren jako útulný příbytek, do kterého se s radostí každý den vracíme z práce.

Přestože bylo v době výstavby atraktivní alternativou k surovému betonu a tuctovým kachličky, dnes má už svá nejlepší léta dávno za sebou. Můžete ho drhnout celé hodiny, svou neutrální šeď už nikdy neukáže. Nejlepší by bylo ukrýt ho pod nové schodnice z masivního dřeva.

Jakákoliv snaha o svépomocné řešení však selže ve chvíli, kdy začnete schůdky proměřovat metrem. Každý z nich je jiný, vše se jeví být složité. A pokud nahlédnete do ceníků řemeslníků, zakroutí se vám hlava. Přece jen existuje řešení, které není nad možnosti vaší peněženky a dovednosti vašich rukou.

Příprava zajistí dobrý výsledek
Je to práce, kterou zvládnete dokončit za jediné odpoledne. Na začátku jsou nepěkné schody, na konci září nezvyklé schodiště, které vypadá právě tak dobře, jako by ho za sebou zanechali zruční řemeslníci. Všechny plochy, jakoby se slily do souvislé šedé plachty se sametovým odleskem. Na pohled připomínají více voskový povrch než jakoukoliv barvu. A právě v tom spočívá úžasný pocit z malé interiérové ​​proměny.

Začátek je jednoduchý. Vzít do rukou špachtli a seškrábat všechno, co unikalo pohledu po celé roky. Někde se najdou zbytky stavebního lepidla nebo malty, jinde vidno cákance barvy či zbytky stěrky. S mnohými si poradí dobře nabroušená špachtle s pevnou čepelí. Tam kde to jde hůř, přidá se pár úderů kladiva a po chvíli jsou všechny schody hladké.

Chvilku potrvá, než se preškrabete až ke stěnám, aby měl každý schod pevně ohraničené rysy. A pokud se k tomu přidají staré zarezlé skoby, které kdysi držely tyčky nad kobercem, přijde i na jejich trhání kleštěmi. Jakmile však vysavačem pohltí všechen ten drobný nepořádek, víte že jste na správné cestě.

Barva se s mastnotou nesnese
Moderní barvy pro domácnosti jsou bez zapáchajících rozpouštědel – v továrnách je nahradili vodou. Balakryl Beton, kterým chceme obnovit schodiště není jiný. Lpí dokonale na broušeném betonu i keramických dlaždiček, pokud mu v tom nebrání žádná mastnota.

A právě té se třeba na schodech i podestách zbavit. To je ta chvíle, kdy se začneme prohrabávat v koupelně a garáži. Nedobré by bylo pokoušet štěstí se saponáty, které obsahují kdeco. Lepší volbou je draselné mýdlo na podlahy. Rozdělat ho ve vodě a po chvíli se ze schodů stírá voda tmavá jako pozdní večer.

Mazlavé mýdlo má tolik síly, že rozpustí nánosy špíny, které se nasbírali v průběhu desetiletí. Pár minut potrvá dokud beton opět proschne, tehdy je čas zajet do garáže nebo sklepy. Denaturovaný líh, technický benzín nebo aceton jsou pojistkou, kdyby přece jen cosi po mýdle na betonu zůstalo.

Bude to první a poslední krát, kdy se domácností přežene zápach. Nejprve na hadřík a potom přetřít schod po schodu. Napohled se nic nemění, od nynějška však začíná být zřejmé, že na schody mají všichni zákaz vstupu. Alespoň na chvíli.

Schody, které nevypadaly nikdy lépe
Malířské pásky jsou fajn li třeba před barvou ochránit sousedící plochu, u schodů by to však bylo příliš zdlouhavé. Proto se nejprve všechny detaily odbaví štětcem. Pokud bude mít přírodní štětiny a šířku 25 milimetrů, hravě ním olemujete všechny schody po okrajích a přetřete všechny vnitřní rohy. Nejprve však třeba barvu důkladně promíchat, aby z ní zmizel duhový lesk disperze. Podobný jste možná dosud v barvě neviděli, neboť v žádné nebylo tak mnoho polymeru jako v této. A to je záruka, že cosi skutečně i snese.

Štětec však není mistrem v roztírání barvy. Přestože jsou lemy šedé, přece jen v nich vidět tahy štětin. Proto měníme štětec za váleček. Ne však ledajaký. K této barvě nejlepší zapasuje konkávní flock. Má pěnové jádro a povrch z nejjemnějšího sametu kratičkých vláken.

Related posts

Je čas na zmlazením květin v domácnosti

svet v obraze

Obývací stěny a venkovský styl

info@press-media.cz

Čím natřít dřevo, aby vydrželo?

svet v obraze

Kartáč odhalí krásu struktury dřeva

svet v obraze

Připravte se na příchod jara

svet v obraze

Leave a Comment