2.8 C
Prague
4.12.2022
Bydlení

Kartáč odhalí krásu struktury dřeva

Pomůže nejen tím, co se snaží vrátit dřevo zpět do života, ale i tím, co renovují roubenky nebo jejich zaujal strukturovaný nábytek.

Na první pohled je to obyčejná, fádní deska. Zamazání blátem, s trčícími hroty rezavých hřebíků a se zeleným povlakem řas. Ačkoli nevypadá příliš SUCO, v útrobách ukrývá dosud nepoznanou krásu. Kdesi v plotě čekala roky na to, aby se z ní stala část překrásného nábytku. S jedinečnou strukturou přírody a patinou věků.

Ať to zní jakkoliv odvážné, tentokrát není hlavním hrdinou příběhu šikovný řemeslník, ale kartáč. Ne však obyčejná. V moderní podobě, která se nespoléhá na sílu rukou, ale mocný motor a elektrický proud. Během několika minut dokáže poodmetať nehezké nánosy, aby odhalila skvost, který se ukrývá pod nimi.

obraz přírody
Přestože je každý strom zdobený zelení listů a jeho klenotem jsou květiny měnící se na plod, nejvíce si ceníme krásu jeho dřeva. S harmonickou kresbou letokruhů působí uklidňujícím a pokud na něm spočine ruka, cítit z něj teplo, jemnost a klid. Někdy voní pryskyřicí, jindy ovocem, parfémem či dokonce palčivým závanem octa.

Letokruhy nejsou pouze kruhy na kácení pařezu. Plochou desky procházejí v nejrůznějších podobách. Někde se jeví jako pruhy, jinde jako oblouky a pokud se do této harmonie zamíchá boule, která je vlastně jen odbočkou tvořící větev, všechny pruhy se opět promíchají. V některých dřevinách jsou jasné a kontrastní, jinde jsou téměř k nerozeznání. Přece je však vnímáme nadevše intenzivně.

Pokud však desky opálí slunce, smáčí déšť a nečas se na nich vybije napříč desetiletími, z malby letokruhů hladké desky se stane přímo plastické dílo sochaře. Drsné, se silnou strukturou, ale stále příjemně přírodní. Naštěstí nemusíme čekat desetiletí. Celý tento děj víme napodobit.

S talentem sochaře
Na první pohled se podobá úhlovou brusku nebo leštičku automobilových laků. Ve skutečnosti je však elektrická kartáč uzpůsobena na odlišnou práci. Stojí kdesi uprostřed. Po leštičky zdědila pomaleji otáčení a po úhlové brusce nekompromisní sílu v záběru. Díky tomu se Metabo SE 12-115 dokáže kartáčem opřít do masivu dřeva s takovou chutí, že vzduchem létají dřevěná vlákna, aniž se snažila vyklouznout z rukou.

Pod kartáčem se děje cosi úžasné. Zatímco měkké dřevo ustupuje pod driapajúcou kartáčem, husté letokruhy zůstávají bez pohnutí. Není divu, že jsou takové houževnaté, když prirastali v tuhé zimě. Rovná deska se mění na nekonečná řada reliéfů, ve kterých se střídají vystouplé pruhy s údolími. Plocha dostala nový rozměr, kterého se chce každý dotknout.

Bez ohledu na to, zda ji právě svezli v plné čerstvosti z pily nebo ležela v opuštěném koutě dvora, stává se z ní kus přírodního umění. S posláním rozbít hranaté tvary nábytku nebo dřevěných dekorací začíná její pouť. Možná i ve vaší dílničce se strojem z půjčovny.

Elixír, který pomůže stárnout
Pokud vám při pomyšlení na kartáčovaných dřevo v hlavě preblysne obraz venkovského, rustikálního či koloniálního nábytku, svítivá bělost nové desky nemusí být bariérou. Ačkoli elektrická kartáč zapůsobila jako stroj času na její strukturu, podobným trikem dokážeme zapůsobit na její vzhled. Odpověď se skrývá v drátěnce na nádobí, ocelové vlně či starých sponkách a hvozdíkovému. Třeba je jen rozpustit octem, aby mohli působit na dřevo.

Oxidy železa zapůsobí na tanin obsažený ve dřevě nesmírnou rychlostí. V průběhu desítky minut zestárne dřevo o celá desetiletí. Bílé smrkové desky sešívat, třešňové získají tmavé hnědé tóny a dubové dřevo zůstane úplně černé. Co však se smrkem, který bychom chtěli vidět v teplých tónech hnědé barvy? Zde pomůže instantní káva nanesena jemným rozprašovačem. Hned vypadá jako ze staré stodoly.

Najdou se kutilové, kteří nechají místo elixíru promluvit plamen hořáku nebo horkovzdušnou pistoli. Přestože je výsledek zcela odlišný, vždy někomu padne do oka svojí nepravidelností.

Letokruhy v barvách duhy
Má však kartáčovaných dřevo vyšlapanou cestičku i tam, kde má být nábytek moderní a přece s přírodní patinou? Určitě vás zaujme inspirace, která nevyžaduje více dovednosti, než dokážete nabídnout vy sami. Pokud udržíte v ruce štětec, pak jste tou nejpovolanější osobou, která si to může vyzkoušet.

Vodou ředitelný Balakryl UNI může být matný, lesklý nebo saténový. A to ne v desítkách, ale tisících barevných odstínů. Nezapáchá, umyjete ho ze štětce a rukou pod proudem vody obyčejným mýdlem a pokud přijde na domácí míchání odstínů, není to nic, co byste nezvládli. Už jen najít kousek odvahy a překrýt strukturované dřevo tenkou vrstvičkou barvy.

Nic to, že na první pohled vypadá, jako by se změnilo na plast, který se ani v nejmenším nepodobá práci přírody. Ve chvíli, kdy zaschlou plochu jemně přebrousit, odhalí se přírodní barva letokruhů. Jakoby protnula barevné plochy kresbou dřeva. A to je tak přírodní, jako moderní zároveň.

Related posts

Obývací stěny a venkovský styl

info@press-media.cz

Je čas na zmlazením květin v domácnosti

svet v obraze

Připravte se na příchod jara

svet v obraze

Čím natřít dřevo, aby vydrželo?

svet v obraze

Oblečte starý beton do nového šatu

svet v obraze

Leave a Comment