3.9 C
Prague
4.12.2022
Bydlení

Čím natřít dřevo, aby vydrželo?

Pokud chceme, aby nám lavičky, terasy, ploty či zahradní domky sloužily co nejdéle, musíme jim dát správnou ochranu. Pouze tak přibrzdit čas, aby se dřevo nevrátilo do cyklu života předčasně.

Zbavte se zlozvyku a zapamatujte si to nejdůležitější. Olej a tenkovrstvá lazura patří pod vrtochy počasí. Lak, barva a silnovrstvá lazura patří vždy pod střechu. Zbytek je jen o kvalitě a komfortu při práci. A samozřejmě – napouštědlo je nezbytností, na které není radno šetřit.

Zda sáhnete po oleji, lazuře, laku nebo barvě, všechny naplní své poslání. Rozdíly se však ukážou brzy. Ve chvíli, kdy přijde na obnovu nátěru, vše budete muset absolvovat znovu. Právě zde zjistíte, zda jste se před dvěma, třemi či pěti lety rozhodli správně, nebo vás čeká trest za pochybení.

Jed musí vsáknout do dřeva
Nemusí být silný a není nezbytné, aby škodil člověku. Svým působením však dokáže zabránit tomu, aby se dřevo stalo příbytkem pro houby a hmyz. Jed je podstatou napouštědla, které je tím nejdůležitějším nátěrem dřeva – pod olejem, lazurou, lakem i barvou. Přestože se trochu podobá zahrádkářské postřiky proti houbovým chorobám a škůdcům, přece jen má jednu přednost – nezapáchá. Kdyby naši dědové poznali moc moderních napúšťadiel, všechny jejich výtvory by byly dodnes v našich dvorech.

Odtrhněte se od předsudků, že napouštědlo je zelené nebo hnědé, jak ho roky vídáme při stavbě krovů. To nás jen obchodníci se stavební chemií přesvědčili, že chceme vidět práci, kterou máme za sebou. Napouštědlo je ve své podstatě průhledné. Pokud použijete na nové dřevo Balakryl napouštědlo nebo Lazurol Fungi, budete mít pocit, že pracujete se saponátovou vodou.

Penia pod štětcem nebo válečkem, nezapáchají a pokud vyschnou, dřevo vypadá úplně stejně jako před ošetřením. S tím rozdílem, že nyní odolá krátkodobému zavlhčení aniž ho poškodily houby nebo hmyz.

Syntetické napouštědla však na rozdíl od vodou ředitelných přece jen dokážou proniknout hlouběji. Pokud chráníme terasu nebo obnovujeme ochranu staršího dřeva, jde o přednost k nezaplacení. Primalex napouštědlo zda Bondex Preserve jsou osvědčenou volbou.

Zatímco mávnete rukou, abyste si obhájili úsporu tím, že napouštědlo tentokrát vynecháte, uvědomte si, že to může být poslední příležitost. Ve chvíli, kdy uzavřete póry dřeva lakem nebo silnovrstvé lazurou, napouštědlo do něj už nikdy nedostanete.

Olej chrání před vodou, ví i dodat barvu
Nejeden kutil má za sebou stavbu dřevěného plotu, který pro ochranu proti vrtochům počasí napustil využitým motorovým olejem. Ničí to přírodu, zapáchá a popravdě, ani s výsledným vzhledem nebude spokojen každý.

Pravdou však je, že taková ochrana je trvalá a funguje. Vezměme si tento nepěkný příklad za inspiraci a hledejme lepší cestu. Pokud se v jedné plechovce setká vysychavé olej s rozpouštědlem, říkáme, že jde o napouštěcí olej.

Nabídka začíná obyčejnou fermeží O1000, pokračuje napouštěcím olejem Lazurol S 1039 a končí kdesi při Decking Oile od BONDEX. Všechny mohou být nažloutlé ve své přirozené barvě nebo doplněna pigmentem, aby dokázali natónovat dřevo do všech barev duhy, aniž ztratilo na poutavosti své kresby.

Přestože oleje vždy spojujeme se zahradním nábytkem a s dřevěnými terasami, hodí se na všechny plochy, které jsou vystaveny nepřízni nečasu – na ploty, přístřešky či pergoly. Olej chrání proti UV záření a vodě, postupně však ztrácí na své síle a stává se neúčinným. Zůstanou po něm pouze zrníčka pigmentu a dřevo opět saje vodu jako před ošetřením.

Stačí však obnovovací nátěr a všechno je ve starých kolejích – bez přípravy, stačí jen znovu natřít štětcem nebo válcem. Desky jsou stále matné a na dotek působí pocitem neošetřeného dřeva.

Napouštěcí olej je ochrana bez kompromisu pro desky drsné, broušené i hoblované. Stačí však seběhnout z chodníčku těch osvědčených a vaše snaha se v průběhu jediného roku promění na marnou. Sójový, slunečnicový či řepkový olej vyplaví voda za jediný rok. Nikdy se nevyrovnají dražším – trvanlivější.

Tenkovrstvá lazura je bez závazků
Pokud k napouštěcímu oleji přimíchají ve fabrice vosky a posílí ho malým množstvím pryskyřice, rázem se promění na syntetickou tenkovrstvou lazuru. I od ní se očekává, že se bude chovat stejně jako olej. Otevřete plechovičku Lazurolu Classic od balu a okamžitě víte, na čem jste. Pěkně vsákne do dřeva, propůjčí mu svoji barvu a i po letech vypadá dřevo pěkně – přirozeně. Teprve po dešti se ukáže, zda ještě lazura plní svůj úkol, nebo ne.

Pokud desky mění barvu od vlhkosti, je čas na obnovu nátěru. Nemějte však naspěch, tak jako při olejích, i teď jste podstoupili ochranu dřeva bez jakýchkoliv závazků. Kdykoliv ho můžete nechat stárnout svou cestou, aniž mu to ublížilo. Taková ochrana svědčí každé ploše, která na sluníčku dokonale prosychá.

Related posts

Je čas na zmlazením květin v domácnosti

svet v obraze

Oblečte starý beton do nového šatu

svet v obraze

Připravte se na příchod jara

svet v obraze

Obývací stěny a venkovský styl

info@press-media.cz

Kartáč odhalí krásu struktury dřeva

svet v obraze

Leave a Comment