2.8 C
Prague
4.12.2022
Finance

Čína hrozí odvetou za vyřazení firem z newyorské burzy

Čína bude reagovat na rozhodnutí newyorské burzy vyřadit z obchodování akcie tří čínských telekomunikačních firem potřebnými protiopatřeními.

V sobotu to oznámilo čínské ministerstvo obchodu, opatření však blíže nebyla stanovena.

Burza ve čtvrtek oznámila, že vyřadí společnosti China Telecom, China Mobile a China Unicom Hong Kong a ve dnech od 7. do 11. ledna zastaví obchodování s jejich akciemi.

Tento krok vychází z nařízení prezidenta Donalda Trumpa z 12. listopadu, které zakazuje investice do veřejně obchodovaných společností, o kterých americká vláda tvrdí, že jsou ve vlastnictví nebo pod kontrolou čínské armády.

„Čína je proti tomu, že Američané zneužívají národní bezpečnost zařazením čínských firem do seznamu takzvaných ‚komunistických čínských vojenských společností‘ a přijme opatření nezbytná k rezolutní ochranu legitimních práv a zájmů čínských společností,“ uvedl v prohlášení mluvčí čínského resortu obchodu.

Tyto kroky také „výrazně oslabí důvěru všech stran v americký kapitálový trh“, uvádí se v prohlášení.

Stažení čínských firem z newyorské burzy přispívá ke zvýšenému napětí mezi Pekingem a Washingtonem. Spojené státy za vlády Donalda Trumpa zpřísnily ekonomické sankce a zákaz cestování vůči čínským společnostem, vládním činitelům a členem komunistické strany.

Vyloučili také například ze svého trhu čínský technologický gigant Huawei a na podobný krok usilovali přesvědčit i další země, připomíná agentura AP.

Related posts

Akciové trhy rostly, hodnota Tesly dosáhla nového rekordu

svet v obraze

V Africe vstoupila v platnost největší zóna volného obchodu na světě

Předvánoční tržby maloobchodu po čtyřech měsících růstu klesly

svet v obraze

Zlato rostlo loni nejvíce za desetiletí a jeho cena ještě stoupne

svet v obraze

Leave a Comment