3.9 C
Prague
4.12.2022
Finance

Zlato rostlo loni nejvíce za desetiletí a jeho cena ještě stoupne

Cena zlata zaznamenala v roce 2020 nejprudší roční nárůst za desetiletí. Zlato se posiluje už dva roky, v roce 2019 přibližně o 20% a v roce 2020 až o čtvrtinu.

Loni ho podpořili extrémně nízké úrokové sazby a bezprecedentní monetární stimuly v boji s následky pandemie nového koronavirus.

Většina expertů očekává, že růst ceny zlata bude pokračovat iv roce 2021, a někteří analytici počítají s novými rekordy.

Spotová cena zlata ve čtvrtek (31. 12.) stoupla o 0,2% a uzavřela na 1898,36 USD (1547,03 eura) za unci (31,1 gramu). V prosinci se zlato posílilo o 6,8% a za celý rok 2020 o 25%. To byl nejprudší nárůst jeho ceny od roku 2010.

Výrazně si v uplynulém roce polepšily i další drahé kovy. Spotová cena stříbra vyskočila o 48%, cena palladia o 26% a platiny o 11%.

Analytici Commerzbank předpovídají, že cena zlata by se do konce roku 2021 mohla dostat až na 2100 USD za unci. To by znamenalo prolomení rekordu z léta 2020, kdy cena dosáhla 2075 USD za unci.

Experti obecně předpovídají, že zlato bude pokračovat v růstu. Většina analytiků, které oslovila agentura Bloomberg, počítá s tím, že na konci roku 2021 bude vyšší než na jeho začátku. Ve většině však očekávají jen mírný nárůst, někde na úroveň kolem 1900 USD za unci.

Cenu zlata budou nadále podporovat extrémně uvolněné měnové politiky hlavních centrálních bank. I kdyby se koronakrízu podařilo dostat v průběhu roku 2021 pod kontrolu díky účinným vakcínám, měnové politiky centrálních bank zůstanou ještě dlouho mimořádně uvolněné a dluhy průmyslových států vysoké. „I přes očkování neočekáváme změnu ultra expanzivní měnové a fiskální politiky,“ uvedl komoditní expert Commerzbank Carsten Fritsch.

Investoři musí navíc počítat s tím, že centrální banky budou pokračovat v politice nulových úrokových sazeb ještě dlouhá léta. Proto by zlato, které nepřináší úroky, mělo zůstat relativně lukrativní investiční alternativou. Především, neboť mnoho ekonomů počítá v roce 2021 s návratem inflace. A zlato je považováno za jistotu proti inflaci.

Navíc podle expertů by i centrální banky mohly zvýšit nákupy zlata. Jejich zájem se loni po dvou letech extrémně vysokých nákupů výrazně ochladil.

Related posts

V Africe vstoupila v platnost největší zóna volného obchodu na světě

Předvánoční tržby maloobchodu po čtyřech měsících růstu klesly

svet v obraze

Akciové trhy rostly, hodnota Tesly dosáhla nového rekordu

svet v obraze

Čína hrozí odvetou za vyřazení firem z newyorské burzy

svet v obraze

Leave a Comment