Jak pečovat o mléčné zuby a co dělat, když dětem najdete kaz?
Odborníci se shodují v tom, že rodiče u dětí často podceňují péči o mléčný chrup. Přitom už první zoubek, který se prodere přes dásničky vyžaduje pozornost, neboť i on se může pokazit.
Péče o mléčné zoubky je velmi důležitá a má velký význam pro vývoj stálých zubů. Maminky už malých miminek by proto měli mít na pozoru a myslet na to, že péče o dětský chrup začíná prvním zubem, a tedy velmi brzy.
„Nedá se přesně určit čas, kdy se děťátku prořízne první zoubek. Některé děti mají první zub v 4 měsících, jiné kolem prvního roku. Zuby začínáme čistit jakmile se prořežou z dásničky. Důležité je mýt jejich již miminkům po posledním jídle a pak dítě navykat i na ranní čištění, „shrnula na úvod dětská stomatologickou Kristýna Kardelis.
Mnohé maminky miminkům ústa ještě bez zoubků čistí gázou. To dělat nemusíte. „Nemá to význam, protože zbytečně myjeme dásničky. My se musíme starat o první zoubky a ne o dásničky bez zubů, „doplnila.
PRVNÍ KARTÁČEK
Je důležité, aby se děťátko učilo starat o své zoubky již od raného věku a získalo potřebné návyky. To, čím se maminky rozhodnou svým mrňouskem čistit zuby je už na jejich rozhodnutí.
Vybírat pomůcku by ale měli podle toho, jak na ni dítě reaguje. „Pro miminka je dobrá silikonová kartáček na prst, pro starší děti je vhodná malá běžné dětský kartáček, nebo tzv. single kartáček – jednosvazkový kartáček, „doporučuje zubařka.
Rodiče by měli dbát na ústní hygienu a mytí mít přísně pod kontrolou. „Do 3 let by měly být zoubky myta rodiči, později můžeme dát dětem kartáček do ruky, ať si zuby umyje nejlépe jak umí a rodiče mu je už jen dočistí. Asi do 7 let musí rodiče zuby dočišťovat určitě, „vysvětlila lékařka.
Starším dětem mohou dát rodiče na kontrolu vycmúľať tzv. detekční tabletky. „Těmito tabletkami se ukáže, kde si dítě umyla zoubky dobře, kde horší a podle toho se učí zuby si mýt správné,“ poradila Kardelis.
VHODNÁ PASTA
Naši nejmladší členové domácnosti by měli používat zubní pastu přiměřenou věku.
„U zcela nejmenších dětí, když mají prořezané jen přední zoubky, používáme pastu s obsahem fluoridů vhodnou pro děti od prvního zoubku, tedy pastu od 0 do 6 let. Tady jde o to, aby se mechanicky očistil zoubek, aby na něm nezbývalo mlíčko a zároveň se posílila sklovina.
Děti do 6 let, které mají zdravé zoubky, by měli používat pastu s fluoridy pro jejich věk a pak jsou pasty určené pro děti od 6 let výše. Pokud ale mají i v nižším věku zuby zkažené, je třeba zvýšit lokální fluoridace pastou s vyšším obsahem fluoridů, aby se zubní kazy zastavili a předešlo se novým, „doporučuje dětská zubařka
PRVNÍ KAZ
Hned s prvními zoubky by rodiče měli navštívit zubní ambulanci, kde zubař posoudí stav skloviny a pořadí, jakou pastou a kartáčkem chrup mýt. Pak je důležité o zoubky se příkladně starat. Pozor však, zubní kaz se mléčným zubům nevyhýbá.
„Pokud se i přes péči nějaký kaz objeví, tak díky preventivním prohlídkám je kaz maličký a je snadno ošetriteľný různým způsobem podle věku dítěte. Může se stát, že pokud je na pohled malý kaz, může být ve skutečnosti hluboký a může zasahovat i do blízkosti zubního nervu, proto je důležité kaz ošetřit a zabránit šíření a zvětšování se, „připomíná stomatologický.
Postupů, kterými zubaři ošetřují kazy je několik. Oprostit minulosti se od některých technik upouští. Maminky se proto nemusejí ničeho obávat.
„Kdysi se dělalo rozvŕtanie zubu, tzv. otevření, které ale není konečným řešením. Dělá se to i dnes na ulevení od bolesti, otoku nebo hnisavého váčku. Spolu s léky se tak potlačí nejvíce akutní zánět, protože, pokud bychom takový zub ošetřili v daném okamžiku, tak by velmi bolel.
Tím, že se zub otevře je křehký, láme se, je ostrý a nedrží místo pro trvalý zub a může se špatně vybírat nebo řešit další problém. Nejlepší je kaz vyvrtat, ošetřit a následně zaplombovat, „říká ze zkušeností dětská zubařka.
NÁVŠTĚVA BEZ STRACHU
Mnohé děti se návštěvy zubaře boje, jsou ve stresu a při samotném vyšetření pláčí, nebo vůbec neotevřou ústa. Rodiče by děťátko na ošetření měli připravit již doma a předem mu přiměřenou formou vysvětlit, co se v ambulanci bude dít.

zubař
„Na první návštěvě by se dítě se zubařem mělo seznámit. Já mu poukazuji každý knoflík, povozíme se na křesle a máme edukační pomůcku – draka s umělými zuby, na kterém ukazuji, jak se zoubky vyšetřují. Hravou formou seznámím děti se všemi pomůckami, které používám při ošetřování zubů, „vysvětluje lékařka.
Když už zubař zjistí, že dítě má kaz, musí mu stejně předem vysvětlit co se bude dít. „Na drakovi mu ukážu přesný postup. Dítěti nic nezatajil a dětskou formou mu vysvětlím, jak zoubek ošetříme a co všechno použijeme, „doplnila