2.8 C
Prague
4.12.2022
Rady a Tipy

Lékařka o správné hygieně u holčiček: Co to je například smegma a kdy může způsobit zdravotní problém?

Intimní hygiena dívek je důležitá již od narození. S lékařkou jsme si povídali o citlivém tématu, na kterou byste se možná styděli zeptat. Co by měli mámy dcérok vědět?

Aktuality.skZuzana Valovičová
Polemiky o tom, zda v útlém dětském věku jsou na intimní partie citlivější chlapci nebo dívky, bychom mohli vést velmi dlouho. Rodiče dětí mužského pohlaví řeší především stahování předkožky či nesestouplá varlata.

Malé holčičky jsou zase velmi háklivé na nachlazení či infekce močových cest, které mohou pramenit iz nevhodné či nedostatečné péče o jejich genitálie.

Stále více maminek však řeší závažnou otázku problematického slepení stydkých pysků. Co všechno to může způsobit? Slyšeli jste už o smegma? I tyto otázky jsme položili dětského urologických MUDr. Petře Ďubjakovej.

ŠKODLIVÁ smegma? NE, pečujte o NI
Hovoříme právě o zmíněné smegma. Tu totiž vylučuje ženské tělíčko na začátku svého pohlavního vývoje, tedy nejen po narození, ale i později. Ptali jsme se proto odbornice, jak a zda vůbec tento sekret z intimních partií odstraňovat.

Mnohé maminky na diskusních fórech totiž popisují, že používají po koupeli vatovou tyčinku namočenou v dětském oleji. Je tento postup správný?

„Smegma je bělavý povlak, někdy hrudky, který se nachází v oblasti genitálu, je to směs oloupaných buněk a sekretu žláz,“ vysvětluje lékařka. Dodává, že péči o citlivé partie holčiček je třeba se starat, a do této péče zahrnuje i SMEG.

Používat olej na její odstranění však nepovažuje za nejšťastnější řešení.

„Ano, povlak třeba odstraňovat, aby nedošlo k zánětu. Obvykle stačí voda, případně nedráždivé mýdlo, které je běžně dostupné. S oleji a bylinkami třeba být opatrný s ohledem na možné alergické reakce, „říká.

Srostlé genitálu U DÍVEK
Možná se vám to zdá neuvěřitelné, ale i tento zdravotní problém může potrápit mnoho dívek v útlém věku. Potvrdila nám to i uroložka. U některých skutečně dochází k srůstům Labia, tedy stydkých pysků – tzv. synechiae vulvae. Důvodem může být i již zmíněné neodstraňovanie smegma, a tím pádem zanášení pohlavních orgánů.

Odbornice objasňuje: „Od momentu, kdy přestane být holčička kojeno cca do 8 let je nedostatečné působení ženských pohlavních hormonů, estrogenů, předpokladem na možné slepení jemné sliznice v oblasti genitálu.

Nedostatečná hygiena pak tento proces zjednoduší. Proto by se po každém koupání měli stydké pysky (malé) jemně od sebe oddělit a oblast důkladně očistit. „

Pokud přece jen dojde k slepení stydkých pysků, tzv. synechii, je třeba tento stav neprodleně řešit. Jak upřesňuje lékařka, problém se odstraňuje mechanicky za použití kovového nástroje.

Podle dětské urologických je proto klíčová prevence – zejména již zmíněná hygiena, ale neméně důležité je vytvořit v tomto období života dítěte i správné návyky močení.

„Pohodlný posed při močení, vhodné jsou nočníky, případně, pokud dítě močí na wc, třeba podložit pod nohy stoleček, aby došlo ke správné relaxaci svalů pánevního dna.

Neméně důležitý je i nácvik správného a důkladného utírání po vykonání potřeby, tedy vždy zepředu dozadu, aby nedocházelo k zanášení bakterií z oblasti konečníku k pochvě a močové troubě, „popsala způsoby prevence tohoto zdravotního problému.

CO DALŠÍ MŮŽE potrápit DĚTSKÉ CITLIVÉ PARTIE?
Často dochází u malých dívek ik zánětům močových cest, ale i oblasti genitálu. Ty mohou vést k dalším závažným problémem, kterým bývá například pomočování.

Od narození by měla být proto prioritou zejména důkladná hygiena a péče o intimní partie miminek ženského pohlaví.

„Dbejte na časté přebalování, správnou techniku ​​utírání, tedy zepředu dozadu, abychom nezanášely bakterie z okolí konečníku směrem k pochvě a močové trubici.

Důležitým aspektem je také oplachování při přebalování. Pokud je možnost umytí genitálu, určitě jí třeba dát přednost vodě před vlhčenými utěrkami, „uzavírá odbornice.

Related posts

Dásničky netřeba čistit, ale první zoubek už ano: Jaká má být první kartáček, pasta, a co když najdeme první kaz?

svet v obraze

Ubytování pro rodinu s dětmi v srdci panenské horské přírody na Benecku

info@press-media.cz

Nezájem rodičů o dítě je dnes velmi rozšířenou formou týrání, říká dětský psychiatr

svet v obraze

Několik tipů, jak porazit prokrastinaci při studiu vysoké školy

Tušíte, jak se miminka učí rozumět slovům? Je to taková malá věda. Jak se děti učí první slova?

Dámské tenisky, pánské tenisky, dětské tenisky – pohoda pro vaše nohy

info@press-media.cz

Leave a Comment