2.8 C
Prague
4.12.2022
Pro ženy

Jaká jste máma? 9 typů podle eneagramu a co je podle něj nejvíce frustruje

Z jejich vzdáleného pohledu mají pocit, že nezvládají výchovu a působí více než chaoticky. Teprve když mají vlastní děti, tak pochopí, jak je to někdy frustrující, když nevycházejí žádné dobré záměry a vypadá to, jako kdyby ve všem selhávaly.

CO JE TO Enneagram?
Enneagram je historická psychologická typologie povah. Podle vědců se používala už v starověkém Řecku. Podle ní se lidé rozdělovaly do devíti různých kategorií, které se vyznačovaly určitými výraznými vlastnostmi.

 1. REFORMÁTORKA
  Reformátorky jsou perfekcionistky, které milují ve všem pořádek. Na druhé straně však nechtějí ukázat své chyby a slabiny. Po narození dítěte je pro ně největším problém, když nastane kolem nich chaos.

Frustruje je, když mrňous dělá kolem sebe tolik nepořádku, všude má rozházené hračky a nestíhají uklízet. Proto neustále s tím bojují a pokoušejí se v tom najít alespoň nějakou organizaci.

 1. pomocnicí
  Jeví se jako milé a pozitivní naladěné osoby. Velmi rady pomáhají, ale někdy to zneužívají ve svůj prospěch. Vědí, co pro vás udělali, proto se vás snaží zmanipulovat, abyste jim to nějakým způsobem vrátili.

Jejich frustrace spočívá v tom, že jim chtějí ostatní lidé pomoci. Nejraději by vše měli na vlastních bedrech, protože jinak se cítí, jako kdyby jste je odsouvali na druhou kolej. Pomoc nedokážou přijmout ani od svých mám a partnerů. Všechno chtějí dělat samy.

 1. soupeřící
  Potřebují být stále v popředí, ale přesto se chovají férově. Život je pro ně jedna velká výzva. Nebojí se ani těžkých překážek, protože to berou jako zajímavou motivaci.

Po porodu je nejvíce frustruje, když zaostávají za jinými maminkami a jejich dětmi. Soutěživost mají v krvi, proto se budou s nimi neustále porovnávat. Jenže když náhodou nejsou v něčem lepší, tak jejich to vnitřně užírá a dostávají se do lehkých depresí.

 1. individualistka
  Skrývá se v nich umělecká duše, což ovlivňuje jejich povahu. Mnoho věcí citově intenzivní přežívají, ale nechtějí to ukazovat na veřejnosti. Proto na první pohled působí chladně a do všeho se pouštějí individuálně.

Velmi špatně reagují na jakoukoliv kritiku způsobu výchovy nebo čehokoliv, co se týče jejich dítěte. Tehdy jejich to položí na kolena, tváří se uraženě a nechtějí komunikovat se světem. Jejich frustrace skončí až v momentě, kdy je opět někdo pochválí a znovu se budou cítit sebevědomě.

 1. pozorovatelka
  Někdy působí jako introvertka, které jsou staženy v pozadí. Ony zatím spokojeně sledují celou situaci a vnímají jednotlivé souvislosti. Pak vyjdou na scénu jako hlavní hrdinky, které mají na všechno řešení a kvůli tomu se cítí velmi sebevědomě.

Jako matky jsou velmi úzkostlivé na své soukromí. To nejen v souvislosti chránění svého dítěte, ale i při svém vlastním osobním prostoru. Každý den alespoň chvilku potřebují být totiž samy, aby si mohli vytřídit své myšlenky.

 1. obhájkyně
  Jejich největší touhou je mít pocit stability, který jim přinášejí ověřené rodinné hodnoty. No pokud se jim to nepodaří, dokáží projít až do pasivní agrese a budou do vás neustále slovně útočit. Takto se snaží chránit to nejcennější, co mají.

Jejich největším problémem je, že nedokážou lidem důvěřovat. Proto jsou frustrované z toho, jakým informacím o péči o miminko by měli věřit. Čti mnoho zdrojů, jenže stále netuší, který je důvěryhodný.

 1. požitkářka
  Milují život se všemi jeho aspekty. Pevně ​​se drží svého rozhodnutí, že budou hledět jen na ty příjemné věci. Proto vědomě přehlížejí vše špatné, co se kolem nich děje. Takto se chrání před tím, aby nějak trpěli, proto jsou raději dobrovolně zaslepeny.

Když se stanou matkami, nejtěžší výzvou je pro ně mít určitý harmonogram, aby mělo dítě stabilní prostředí. Jsou zoufalé z toho, že nemohou volně plánovat a musí dodržovat určitých pravidel.

 1. ochránkyni
  Navenek se tváří jako vůdkyně. Potřebují vést své kolegy a nechtějí stát v pozadí. No ve skutečnosti jsou ve svém nitru velmi zranitelné. Potom svou nejistotu maskují za přísnou tvář a tvrdé rozhodnutí, které dělají často velmi nečekaně.

Celkově všechny povinnosti související s mateřstvím pro ně představují velký stres. Bojí se, že by udělali něco špatného a ublížili by miminku. Obzvláště nervózně jsou v případě, pokud je drobeček onemocní.

 1. vyjednavačka
  Záleží na tom, jak se díváte na jejich povahu. Když jsou v dobré náladě, tak se chovají přívětivě a urovnají jakýkoli spor. No pokud se jim do toho nechce jít, tak se od všeho distancují a i když přesně vědí kdo udělal chybu, raději hrají mrtvého brouka.

Nejvíce frustrované jsou v případě, kdy nedokážou nijak ovlivnit situaci. Ta bezmoc jim vhání zoufalství do žil a kvůli tomu někdy reagují zkratovým.

Slevový kód Feedo ocení všechny maminky na mateřské dovolené.

Related posts

Konečně to přišlo? 7 užitečných rad, na které myslet při stěhování do nového

svet v obraze

Briliant

Jak se udržet v rovnováze a být šťastnou mámou?

svet v obraze

Umí důvěřovat, i bezpodmínečně milovat: 10 věcí, v nichž nás naše děti přerostly!

svet v obraze

Dejte si takové, které splníte: 10 opravdu rozumných předsevzetí maminek do nového roku

svet v obraze

Leave a Comment