3.9 C
Prague
4.12.2022
Zdraví

Pracovní návyk, který ničí vaši psychiku

Ať už si svátky užíváte jakkoli, vypněte svou hlavu a zkuste neřešit a nenosit si práci domů. I když je lehké to říkat a složitější opravdu udělat, neskutečně vám to pomůže dobít vaše baterky. Vaše novoroční předsevzetí by mohlo obsahovat také to, že si práci nebudete nosit domů, nebo si na ni alespoň vyhradíte pracovní místo, které bude mimo domácí pohodu jako je gauč, kuchyňský stůl nebo postel.

Nedávný průzkum mezi 2000 Američany uvádí, že průměrnému dospělému člověku obvykle trvá asi čtyři dny dovolené, než přestane myslet na svou práci. Další průzkum zjistil, že 4 z 10 pracovníků si každý den „nemohou přestat“ nosit si práci domů. Nedávný nárůst práce na “home office”, i když nepochybně pohodlný, také zkomplikoval spoustu věcí. Odpojení může být obzvláště obtížné, když je vaše kancelář a obývák jedno a to samé místo.

Fyzická a duševní daň

Od COVID-19 digitalizace práce skutečně raketově vzrostla, stírá pracovní hranice a dláždí cestu k tomu, aby byli lidé kdykoli kontaktovatelní“, říká autorka studie Dr. Amy Zadow. „Ale možnost pracovat ve dne i v noci omezuje příležitost pro lidi zotavit se – dělat věci, jako je cvičení či setkání přátel a rodiny – a když nenastane období zotavení, pak můžete vyhořet.“

Pořádný odpočinek není ztrátou času

I když vám to tak možná nepřijde, skutečný odpočinek má velkou váhu. Může se stát, že vám po těžkém období nepomůže pouze jedna horká koupel, to je však normální. Musíte se o sebe starat pravidelně, vytvořit si rutinu. Nebojte se každý den v koupelně strávit půl hodiny, která bude čistě vaše. Třeba důkladnou péčí o pleť. Na to by se vám mohla hodit Iuvenio sleva.

Výzkumníci uvádějí, že lidé, kteří si nemohou pomoci, a mají neustále pocit, že jsou líní a neproduktivní při tom, když odpočívají, mají tendenci zažívat méně štěstí a více stresu, úzkosti a deprese. Pokud dokážete vypnout třeba u filmu, dopřávejte si je klidně častěji! A pokud si k tomu předplatíte Surfshark VPN, nebude se vám už do práce ani chtít.

Pouze vy víte, co na vás nejvíce funguje, a pokud jste na to ještě nepřišli, zkoušejte různé odpočinkové procedury. Třeba se v některé najdete a doslova vám změní život. Rádi nakupujete? Skvělé, vyražte na nákupy. Třeba se vám bude k ruce hodit XXXLutz sleva.

Změňte situaci

Pokud máte pocit, že vás vaše práce poslední dobou ovládá, změňte to. A pokud po vás práci mimo pracovní dobu váš zaměstnavatel přímo vyžaduje, je na čase mu dát vědět, že vám to nevyhovuje. A pokud vám nebude chtít vyhovět, pak je možná nejvyšší čas se poohlížet jinde. Psychické zdraví máte opravdu jen jedno, a jakmile si ho zničíte, může se stát, že práci nebudete mít vůbec.

Related posts

Urolog: Zvětšená prostata může způsobit vážnější problémy

svet v obraze

Pediatrička: Antivaxer není moc vidět, ale je slyšet

svet v obraze

Minulé karantény bránily chorobám, ale vedly k masovým hrobům a rasismu

svet v obraze

Máte při cvičení žaludeční potíže? Podívejte se na to, co a kdy jíte

svet v obraze

Plíce opraví poškozené tkáně, orgán bývalých kuřáků se regeneruje

svet v obraze

Lázně na Slovensku jsou sázkou na jistotu. Dopřejte si hýčkání v průběhu zimy!

svet v obraze

Leave a Comment