2.8 C
Prague
4.12.2022
Zdraví

Pediatrička: Antivaxer není moc vidět, ale je slyšet

Jak poznat slabou obranyschopnost.

MUDr. Elena Prokopová je od roku 2017 hlavní odbornicí Ministerstva zdravotnictví ČR pro primární pediatrii. Jako dětská lékařka pracuje od roku 2005 v bratislavské Devínské Nové Vsi. Předtím se starala o nejmenších na neonatologické klinice v Nemocnici sv. Cyrila a Metoděje v Bratislavě – Petržalce.

Dá se malým dětem, zejména školkařů, zvýšit imunita různými vitaminovými doplňky, kolostrem a podobně?

Je trend, že rodiče nechtějí, aby dítě bylo nemocné. Tříleté dítě, které nastoupí do kolektivu, půl až tři čtvrtě roku nemocné bude a musí být. Nemocné znamená, že bude mít zvýšené teploty, Sople, kašel. Bude muset být chvíli doma, vyléčí se a jde zpět do školky.

To jsou běžné infekty, které musí být a dítě tím buduje imunitu. Pokud jsou to například dvakrát do měsíce záněty průdušek, močových cest, když je třeba nasadit antibiotika, tehdy třeba přemýšlet o imunitě.

Jaká nemocnost je tedy „normální“ u tříletého školkaři?

Šest až osm lehkých infektů respiračních cest za sezónu, tedy od toho září do března, je zcela normální. Znamená to, že je nemocné jednou, dvakrát do měsíce.

Já nejsem zastánkyní toho, podávat dětem paušálně „imunomodulátory“. Dítě má imunitu na to, aby to zvládlo a tyto preparáty do přirozeného procesu zasahují, zejména tehdy, má-li dítě normální stravu, chodí ven, kde se vyběhá, nesedí jen doma před telkou či počítačem. Je přirozené, že imunita se po překonání nemoci jakoby vyčerpá, ale po krátkém čase se vrátí znovu na normu.

Related posts

Pracovní návyk, který ničí vaši psychiku

info@press-media.cz

CBD: zelené zlato nebo drahé placebo?

Minulé karantény bránily chorobám, ale vedly k masovým hrobům a rasismu

svet v obraze

Urolog: Zvětšená prostata může způsobit vážnější problémy

svet v obraze

Plíce opraví poškozené tkáně, orgán bývalých kuřáků se regeneruje

svet v obraze

Lázně na Slovensku jsou sázkou na jistotu. Dopřejte si hýčkání v průběhu zimy!

svet v obraze

Leave a Comment